Aryana-world central
 
بنده اين سايت رو برحسب علاقه ي شخصي خودم ساختم

سلام دوستان عزیز وگرامی امیدوارم درهرمرحله از زندگی پیروز و موفق باشید بنده تمام سعی خود رامیکنم تا با ارائه ی مطالب ارزشمند شما را در رسیدن به دانش وعلم وهدف خویش یاری نمایم. بنده برای جلوگیری از ازدحام مطالب وموضاعات استراتژی جداگانه ای رانسبت به دیگر سایت ها درپیش بگیرم.به طور مثال در قسمت موضوعات -موضوع اصلی army(ارتشی) قسمت زیر موضوع جنگنده وانواع ان - برای جلوگیری از شلوغی وسردرگمی تمام مطالب جزئی وکلی از جنگنده های مختلف رادر لینک مورد نظرقرارداده ام. واین رویه وراهکار درمورد همه ی موضوعات وزیر موضوعات صدق میکند. پس کم بودن موضوعات دلیل بر کم بودن محتوای سایت نمیشود.ومطالب بسیارگسترده ای در تک تک موضوعات نهفته است. امیدوارم محتوای این سایت مورد پسند شما دوستان قرار گرفته باشد.  باتشکر: ***مدیریـــــت وب سایـــــت***


نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط سعیداسکندری

"به نام او"

سپر موشکی چیست؟ایا سپر موشکی امریکا توان مقابل یا موشکها بالستیک ما رو داره!

 

"

 

 

 

سپر موشکی یکی از مدود سلاح هایی هستش که از دهه 60 زمان جنگ سرد باقی مونده .

تو اون زمان شوروی قدرتمند ترین قدرت موشکی اتمی دنیا بود به طوری که با موشک بالستیک اسپونیک و کلاهک های هسته ای خودش می تونست کل کره زمین و 29 بار نابود کنه (امریکا دیگه هیچ)این چیزی بود که امریگا حسابی ازش می ترستید .و یکی از دلیل اینکه جنگ سرد به جنگ گرم تبدیل نشد .همین ترس امریکا از موشک های شوروی بود.از این ترس امریکا 2 چیز متولد شد که زندگی بشر و عوض کرد اولیش همین سپر موشکی بود و دومیش هم اینترنت بود که چگونگی بوجود امدن اینترنت خودش یک بحث مفصل هستش.

سپر موشکی چیست؟

خیلی ها فرض می کنند که سپر موشکی یک موشک هستش که می تونه یک موشک بالستیک رو به راحتی قبل از برخورد به هدف روی اسمون نابود کنه. ولی اصلا اینجورینیست چون اگه به همین راحتی که میگن بود دیگه کسی موشک بالستیک نمی ساخت .اگه قرار باشه یک کشور موشک بالستیک شلیک کنه و اون یکی با سپر موشکی بزنش .چرا دیگه از موشک بالستیک استفاده بشه.(اگه اینجوری بود یعنی هزینه وقت الکی برای ساختش.

چگونگی کارکرد سپر موشکی!

برای اینکه چگونگی کارکرد سپر موشکی رو متوجه بشیم باید اول مراحل پرتان موشک بالستیک رو بدونیم.

خوب برای شلیک موشک بالستیک اول یک هدف رو مشخص می کنند .و بعد  شلیک موشک اوج می گیر تا بالای اتمسفر میره تو این مرحله منع سوخت اولش جدا می شه و منبع دوم فعال می شه. و به سوی هدف میره.

با سرعت بسیار بالا.وقتی موشک کل راه رو طی کرد و به بالای هدف رسید موقع سوقط فرا می رسه.تو این مرحله کلاهک جنگی(یا اتمی تا شدیدا انفجاری)از منبع جدا میشه و با حالت سوقط وارد جو میشه که این کار سرعت اونو تا 4 الی 5 برابر بیشتر می کنه .که رهگیری و انهدام موشک تو این مرحله غیر ممکنه بخاطر سرعت غیر تصورش.و بعد از سوقط ازاد به هدف می خوره البته امروز دقت موشک های بالستیک 350 ال 650 متر هستش یعنی توی این محوطه با زمین برخورد می کنه .که برای کلاهک اتمی که هیچ ایرادی نداره. و برای کلاهکهای شدیدا انفجار هم کمی ایراد داره چون از قدرت تخریب کمی کم می کنه ولی تاثیر خودش رو میزاره.

 

رهگیری!

اول اینکه سپر موشکی باید تو مسیر موشک بالستیک باشه بیشتر روی کشتی ها نصب شده ولی خودتون که می دونید امریکا می خواد تو اروپا هم نصب کنه.

وقتی موشک شلیک میشه تا به بالای اتمسفر برسه کسی متوجه نمی شه وقتی به اتمسفر رسید کشور مقابل با ماهواره های نظامی متوجه موشک می شه و سری به واحد های سپر موشکی گزارش میده (توی این موقع کشور مقابل 6 الی 30 دقیقه وقت مقابله داره به هدف مورد نظر بستگی داره.

تنها موقعی که می شه موشک بالستیک رو بزنن وقتی هستش که داره تو جو به طرف هدف حرکت می کنه. البته سپر های موشکی زیادی ساخته شده ولی هیچ کدوم کارامد نبوده وفقط سپر موشکی امریکا با خانواده موشsm3 موفق بودن یادتون نره 30 درصد یعنی 70 درصد امکان برخورد وجود داره.

خوب توی اون موقعه کشتی به محل ازام می شه واگه قبلا تو محل بود که هیچ.این کشتی باید با رادارها پیشرفتش موشک بالستیک رو رهگیری کنه و در زمان دقیق شلیک کنند چون موشک با سرعت بسیار بالایی حرکت می کنه.باید یک عالمه محاسبات ریاضی بسیار دشوار انجام بدن که چه موقع موشک رو شلیک کنند تا در یک زمان معین هر دو تو یک مدار باشن.

خوب حالا شلیک شد و اگر محاسبات و شانس و از همه مهمتر سپر بتونه از 30% خودش استفاده بهینه کنه

میتونه موشک رو بزنه ولی اینجا 70% هم شانس برخورد نکردن هستش.از همه مهمتر موقع حمله فقط یک موشک بالستیک شلیک نمیشه.

 

درسته سپر موشکی امریکا کارامدترین  سپر موشکی دنیا وپیشرفته ترین اونا هستش ولی چون هیچ سپر موشکی از 30 % بیشتر نتونسته با موشک بالستیک مقایله کنه و این سپر هم  فقط دست امریکا هستش .دیگه هیچ کشور دیگه ای این سپر رو نداره.

ولی انگار امریکا بخاطر انکه از ایران و روسیه می ترسه می خواد تو چندتا کشور اروپایی سپر نصب کنه .که به نظر نمیاد بتونه چون روسیه هیچ وقت اجازه نمیده و حتی تهدید حمله هوایی به سپر موشکی امریکا کرده اگر تو اروپا نصب کنه.

در نتیجه سپر موشکی اون چیزی نیستش که همه فکر می کنند .چون هنوز موشکهای بالستیک قدرت تخریب و هوجمی خودشونو دارن و می تونن هدف خودشونو نابود کنند.


نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط سعیداسکندری

"به نام تو"

چند وقتی هستش که  اسرائیل با جمعیت 8 ملیون نفریش داره کشور مارو با جمعیت 78 ملیون نفری رو تحدید نظامی می کنه!اگه این تحدید عملی بشه چه اتفاقی میوفته؟

یگانهای نظامی ما مغلوب می شن؟یا ارتش اسرائیل

 

 

 

ارتش اسرائیل  از 180 هزار نفر ارتشی تشکیل شده و یگانهای نظامی رزمی کشور ما هم نزدیک به یک ملیون نفر هستش.یعنی چندین برابر!

تعداد تانک های نظامی ارتش اسرایئل 3500 واحد هستش و تعداد تانک های ارتش ما هم 1600 واحد(البته فقط ارتش)

تعداد زره پوشهای اسرایئل هم 6300 و تعداد زره پوش های یگانهای نظامی ما هم 1600

تعداد سکوهای پرتاب موشک اسرائیل هم 140 و کشور ما 200

تعداد سلاحهای ضد تانک اسرائیل 900 وکشور ما 1400

 

سلاح‌‌های ضد هواپیمای اسرائیل ۲۰۰ و کشور ما ۱۷۰۰

اسرائیل ۴۶۰ و ایران ۳۳۰ هواپیمای جنگی داره

هلیکوپترهای اسرائیل ۶۸۰ و ایران ۳۶۰ عدد

قایق‌های سریع‌السیر ایران ۵ برابر اسرائیل است: ایران ۲۰۰ و اسرائیل ۴۰ قایق جنگی سریع‌السیر

تعداد زیردریایی های جنگی ایران به ۱۵ و اسرائیل به ۳ عدد می‌رسد

ایران هفت قایق مین‌گذار دارد و اسرائیل فاقد این قایق‌هاست

اسرائیل نزدیک به ۲۰۰ موشک با کلاهک اتمی دارد و کشور ما 0

تنها راه اسرائیل برای حمله به کشور و تاسیسات اتمی ما از راه هوا است !به کمک نیروی هوایی این کشور .چون از راه دریایی به هیچ عنوان نمی توانن به ابهای خلیج همیشه فارس برسن.از نظر زمینی هم هیچ راهی برای این کار وجود نداره.چون هیچ کشوری نمی تونه وارد خاک های ما بشه چون در غیر اینصورت زمین گیر میشن.

از لحاظ حمله موشکی هم ارتش اسرائیل قابل مقایسه با کشور ما نیستش.

تنها چاره ای که برای حمله به کشور ما داره استفاده از نیروی هوایی تقریبا قدرتمندش هستش.

ولی جالب اینجا هستش که با اینکه می دونن به هیچ عنوان حتی یک هواپیماشون هم نمی تونه به تاسیسات هسته ای ما برسه بازم تحدید به حمله می کنن.

تمام کشورها این و می دونن که هیچ هواپیما اسرائیلی نمی تونه از حریم هوایی به شدت محافظت شده کشور ما بگذره و به مراکز بسیار دوردست هسته‌ای با دفاع ضدهوایی بالا نفوذ کنند.و از همه جالب تر اینکه حتی با قوی‌ترین موشک‌ها هم اسرائیل قادر به نابودی تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران نیست

چون هیچ موشکی قادر به نفوذ به دل کوه و رسیدن به مرکز تاسیسات هسته ای نیستش!

ولی در عوض کشور ما موشکهای میان بردی داره که به راهتی تا عمق خاک اسرائیل می تونن برن و فقط با یک حمله موشکی کل اسرائیل به راحتی نابود می شه!

اسرائیل بدون کمک گرفتن از کشورهای غربی نمی تونه به خاک ما حمله کنه!و کشورهای غربی هم هیچ وقت از اسرائیل برای حمله به ما حمایت نمی کنن!چون می دونن که اگر این کارو کنن جنگ جهانی سوم به راه میوفته.

 


.

 

براي ديدن تصوير در اندازه واقعي کليک کنيد
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنید

موشک یاخونت نیز از انواع موشکهای ضد کشتی ساخت اتحاد جماهیر شوروی است . اولین نسل از موشکهای ضد کشتی کروز که قابلیت هدایت توسط رادار را داشتند در سال 1957 با نام p-5 شلیک شد که در حقیقت نسلهای بعد نیز بعد از این موشک ساخته شدند .
موشک یاخونت موشکی ضد کشتیست که جزء موشکهای نسل چهارم در این رده از موشکها قرار میگیرد .....


 

آشنایی با موشک هوا به هوای AA-12 موسوم به آمرامسکی


(به دلیلی شباهت عملیاتی به موشک آمرام آمریکایی، به نام AMRAAMSKI شناخته می شود)

 

براي ديدن تصوير در اندازه واقعي کليک کنيد
برای مشاهده عکس در سایز اصلی ، بر روی آن کلیک کنیدموشک جدید میان برد راداری فعال R-77 (نام ناتو: AA-12 یا آدر: Adder) چند سالی است که به مرحله ی تولید انبوه رسیده است. برد موثر این موشک بین 90 تا 100 کیلومتر است که به راحتی بیش از 50 کیلومتر از آمرام آمریکایی برد دارد! همچنین قادر به مانورپذیری تا 18g با سرعت 3 ماخ می باشد!

...........


زیردریایی کلاس کیلو یکی از مهم ترین زیردریاییهای تهاجمی – تدافعی روسیه محسوب می شود ( که خوشبختانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به آن مجهز است ) و از ای رو قابلیت حمل موشکها و اژدرهای قدرتمندی را دارا می باشد .
یکی از مهمترین این کلاس موشکها خانواده ی SS-N-27 Sizzler / P-900, 3M54 Klub family می باشد این خانواده شامل 5نوع موشک می باشد که در تاپیک فوق به بررسی انها می پردازیم .


براي ديدن تصوير در اندازه واقعي کليک کنيد
 

 
http://up.vatandownload.com/images/5igz3epubdmari7fneo.jpg

 

موشک برایمستون با برد 12 کیلومتری بر ضد اهداف زرهی مانند تانک استفاده می شود و از این رو معرف است به قاتل تانک ها ! این مشک ساخت کشور انگلستان است و تنها از روی هواپیما قابل شلیک است . این موشک از یک جست و جوگر موج میلی متری برای تشخیص اهداف بهره می برد. برایمستون یک جست و جوگر راداری با فرکانس 94 گیگاهرتز هم دارد که به منظور هدایت موشک به طور خودکار در دماغه آن به کار رفته است.

نخستین شلیک :

نخستین شلیک برایمستون در سال 1999 انجام شده است و تولید آن در سال 2001 آغاز شده است. این موشک در سال 2002 در نیروی هوایی کشور انگلستان به کار گرفته شد.

توانایی تشخیص :

توانایی جست وجوگر نصب شده در دماغه موشک به گونه ای است که به طور خودکار اهدافی مانند تانک و آتش بار های ضدهوایی را تشخیص می دهد،ولی خودروهای ترابری زرهی مانند کامیون های حمل سربازان توسط جست وجوگر موشک قابل تشخیص نیست ؛ زیرا در الگوریتم تعبیه شده در برنامه جست وجوگر موشک برایمستون موشک ، این گونه اهداف در نظر گرفته نشده است.

وقتی هدف توسط هواپیما تشخیص داده شد موشک به سمت منطقه ای که هدف در آن وجود دارد شلیک می شود و رادار جست وجوگر موشک به طور خودکار ارتفاع موشک را تنظیم می کند تا موشک در یک ارتفاع ثابت بماند.جست وجوگر موشک دارای الگوریتم و سیستم تشخیص اهداف و جنگ افزار های زرهی است و بعد از تشخیص هدف به طور خودکار (با توجه به سیستم تعبیه شده در آن) روی هدف قفل می کند و جهت گیری موشک به گونه ای می شود که صورت شیرجه ای از بالا به هدف برخورد کند.

مزیت استفاده از جست جوگر راداری برای تشخیص اهداف در صحنه نبرد این است که با توجه به طول موج غالب زمینه (صحنه) که برابر با 10 میکرون است اهداف زرهی (دارای بدنه فلزی) به خوبی تشخیص داده می شوند. جست وجوگر این موشک به گونه ای است که کافی است که قسمتی از هدف مانند تانک را مشاهده کند تا تشخیص درستی از هدف داشته باشد.البته این جست جوگر توانایی تشخیص تانک دوست و دشمن را ندارد؛ مثلا تشخیص تانک ((ام-60)) از تانک ((تی-72)).

چنانچه موشک هدفی را پیدا نکند ،مسیر پروازی روی آخرین مسیر موشک ادامه میابد و در نهایت با تغییر مسیر به سمت زمین،موشک خود را نابود می کند.با توسعه این موشک در آینده توانایی تشخیص بالگرد و هواپیماهایی که روی زمین قرار گرفته اند ، سایت های راداری و وسایل حمل موشک های بالستیک به قابلیت های ذکر شده این موشک اضافه خواهد شد . شلیک این موشک از جنگنده به وسیله 3 ریل تعبیه شده در قسمت فوقانی موشک ، به صورت ریلی انجام می شود ، یعنی مانند روشی که برای پرتاب موشک هل فایر استفاده می شود. افزایش قابلیت شلیک این موشک از سکوی پرتاب زمینی و بالگردها نیز در برنامه آینده توسعه این موشک قرار دارد.

 

 

شلیک از هواپیمای جنگی :

برخلاف دیگر موشک های این دسته که توانایی شلیک از جنگنده ها را ندارند،مانند هل فایر،لانگ بوهل فایر و موکوپا شلیک برایمستون از هواپیمای جنگنده تورنادو انجام شده است.این آزمایش در سپتامبر سال 2000 میلادی انجام شده است. این موشک از هواپیمای جنگنده دیگری مانند یوروفایر و هری یر نیز توانایی شلیک شدن را دارد.هواپیمای یوروفایر توانایی شلیک 24 عدد موشک برایمستون را دارد.

موتور :
 
موتور موشک برایمستون دارای توانایی فوق العاده ای است به گونه ای می تواند شتاب لازم برای رساندن ناحیه مافوق صوت(سوپرسونیک) را فراهم کند. همانند موشک لانگ بو،موشک برایمستون نیز توانایی عملکرد در شرایط بد آب و هوایی ، مه ، برف و باران ،ابری را دارد.

 

http://up.vatandownload.com/images/tlaz3detc069abvyee0s.jpg


ریز بررسی :

موشک برایمستون

معروف به قاتل تانک ها

نام به لاتین : brimstone

جرم : 48.5 کیلوگرم
 
قطر : 177.8 میلی متر

برد موشک : 12 کیلومتر

سکوی پرتاب : بالگرد و هواپیمای جنگنده

نوع جست جو گر :  راداری موج میلی متری

نوع خرج جنگی : خرج گود

منبع: black-army.ir ( بلك ارمی - ارتش سیاه ) 

نويسنده و تحليل: امين

 


در سال 1984 اتحاد جماهير شوروي(روسيه فعلي) به صورت همه جانبه اي به ساخت موشك هاي ضد كشتي كه قابليت پرتاب از كشتي-زيردريايي-هواپيما و يا سكوهاي ساحلي را داشتند اقدام كرد.

 

كه نتيجه اين تلاش همه جانبه موشك "Uran" يا "Kh-35" در نسخه هوايي و "3M24" در نسخه دريايي شد.اين موشك در نگاه اول شباهت بسيار زيادي به موشك هارپون داشت به همين سبب به اين موشك لقب هارپونسكي دادند.

در "Kh-35" كه نسخه هوايي اين موشك است برد ان به 150 كيلومتر(95 مايل) هنگام پرتاب از ارتفاع ميرسيد. با استفاده از سيستم هدايت موشك در زمان پرواز,اين موشك در ارتفاع 15 متري از سطح اب پرواز ميكند و رادار جستجوي موشك در مرحله نهايي فعال ميشود كه موشك در ارتفاع 5 متري از سطح اب قرار دارد.كلاهك اين موشك بعد از قرار گرفتن در مسير هدف به صورت گلوله اي از اتش در ميايد كه وزني برابر با 90 كيلوگرم دارد.طبق شايعات و شنيده ها موشك "Kh-37" كه موشكي براي حملات زميني است از سيستم هدايت تلوزيوني يا جستجوي مادون قرمز استفاده ميكند.

در "3M24" كه نسخه دريايي اين موشك است از بوستر كمكي RATO در هنگام پرتاب استفاده ميشود كه بردي تقريبا 130 كيلومتري(80 مايلي) به اين موشك ميدهد.اين موشك بر روي ناوچه هاي موشك انداز و ناوچه هاي جنگي قرار ميگيرد.نسخه پرتاب زميني اين موشك "3M24" در حال تكامل ميباشد و معروف است به "3M24M"(يا "3M24E1" در مدل صادراتي). از سيستم ناوبري ماهواره اي GLONASS براي هدايت موشك در زمان پرواز استفاده ميشود.مسير ياب رادارفعال و جستجوگر مادون قرمز در حال تكامل هستند.در مدل هاي بعدي با استفاده از سوخت بيشتر برد اين موشك به 250 كيلومتر(155 مايل) ميرسد.

در نسخه اي از "3M24" كه از كشتي هاي جنگي يا زير دريايي ها پرتاب ميشود طول به 4 متر افزايش پيدا كرده و  فاقده بوستر سوخت جامد بوده و به صورت كلي وزني برابر با 600 كيلوگرم دارد.

 

طول بال:93 سانتيمتر

طول:3.75 متر

وزن كلي:480 كيلوگرم

وزن كلاهك:90 كيلوگرم

سرعت:مادون صوت

نوع رادار:رادارفعال- مادون قرمز

 

منبع : http://moshaki-nezami.blogfa.com
FGM-148 Javelin نیزه یک موشک هدایت شونده ضد زره قابل حمل و شلیک توسط نفر پیاده ساخت ایالات متحده آمریکا است. این موشک اولین موشک ضد زره قابل حمل توسط نفر پیاده با قابلیت شلیک کن و فراموش کن است که توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته‌است.

چکیده مشخصات و عملکرد موشک
موشک نیزه یک موشک با قابلیت شلیک کن و فراموش کن است که قبل از شلیک توسط کاربر (فرد شلیک کننده) به اصطلاح روی هدف قفل می‌کند و دارای سامانه هدف یابی خودکار است. این موشک دارای قابلیت حمله از بالا به هدف خود می‌باشد، بدین صورت که ابتدا موشک مسافتی را به سمت بالا طی می‌کند و سپس به قسمت بالای هدف شیرجه می‌رود. با توجه به اینکه معمولا زره بالای تانک از قسمتهای دیگر آن ضعیف تر است، حمله از بالا احتمال بالاتری برای از بین بردن تانک دارد. این موشک قابلیت حمله مستقیم جهت انهدام سنگر یا ساختمان و همچنین موقعیتهایی که امکان حمله از بالا وجود ندارد نظیر شلیک از داخل یک ساختمان را نیز دارد. این موشک همچنین قابلیت انهدام بالگردها را در حالت حمله مستقیم دارد. این موشک در حالت حمله از بالا حداکثر ۱۵۰ متر و در حالت حمله مستقیم ۵۰ متر از سطح زمین ارتفاع می‌گیرد. زوبین مجهز به سامانه رهگیری هدف با روش پردازش تصویر فرو سرخ است. سرجنگی دو مرحله‌ای این موشک مجهز به دو خرج متمرکز است که اولی زره واکنشی انفجاری تانک را از بین می‌برد و دومی زره اصلی تانک را منهدم می‌سازد. موشک زوبین به طور گسترده‌ای در تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ به کار رفت و باعث انهدام تعداد زیادی تانک تی-۷۲ و تیپ-۶۹ عراق شد. این موشک ابتدا توسط مکانیسم شلیک نرم از لوله پرتاب کننده به بیرون پرت می‌شود، سپس بعد از اینکه از پرتاب کننده فاصله مناسبی پیدا کرد، موتور راکت آن روشن می‌شود. این قابلیت باعث می‌شود تا شناسایی محل شلیک کننده توسط دشمن دشوار شود، همچنین امکان شلیک موشک از داخل ساختمان نیز فراهم گردد. با این وجود موج انفجاری که از پشت لوله پرتاب کننده خارج می‌شود برای افرادی که در نزدیکی آن هستند خطرناک است. با توجه به قابلیت شلیک کن و فراموش کن این موشک، افرادی که آن را شلیک کرده‌اند می‌توانند محل شلیک را به سرعت ترک کنند تا از سوی دشمن شناسایی نگردند. این موشک غالبا توسط دو نفر استفاده می‌شود که یکی شلیک کننده و دیگری حمل کننده مهمات است، اگر چه در موقعیت‌های اضطراری امکان حمل و شلیک آن توسط یک نفر نیز وجود دارد. زمانیکه که شلیک کننده مشغول هدفگیری و شلیک موشک است، حمل کننده مهمات در پی اهداف دیگر می‌گردد و همچنین مراقب خطرات احتمالی از سوی دشمن است.


 


FGM-148 Javelin درحال شلیک

سامانه رهگیری هدف
نکته متمایز کننده این موشک با سایر موشکهای ضد زره هدایت شونده به خصوص در سالهای طراحی و ساخت این موشک (۱۹۸۹-۱۹۹۶)، بهره گیری از فن آوری پردازش تصویر طیف نوری فرو سرخ جهت رهگیری هدف بود. بطوریکه این موشک قادر است پس از جدا شدن از پرتاب کننده تمام عملیات رهگیری هدف را به صورت خودکار و به طور مستقل انجام دهد.

بخشهای اصلی سامانه رهگیری هدف در این موشک به شرح زیر هستند:

 حسگر نوری
حسگر نوری این موشک یک حسگر آرایه‌ای مستطیلی به ابعاد ۶۴ در ۶۴ واحد حس کننده نور فرو سرخ طول موج بلند است. این حسگر از نوع جیوه-کادمیم-تلوریم است. مجموعه حسگر در قسمت سر موشک داخل یک نیم کره شفاف نسبت به نور فرو سرخ قرار دارد. میزان نور دریافتی هر واحد حسگر متناسب با بار الکتریکی ذخیره شده در آن واحد می‌باشد. یک مدار الکترونیکی که در پشت مجموعه حسگر جاسازی شده‌است، وظیفه خواندن بار الکتریکی کلیه ۴۰۹۶ واحد نوری و تبدیل آن به یک سیگنال مناسب برای واحد پردازش کننده را به عهده دارد.

  بخش خنک کننده حسگر
با توجه به اینکه حسگرهای جیوه-کادمیم-تلوریم برای عملکرد مناسب و دریافت سیگنال با اختشاش کم می‌بایست در دمای حدود ۷۷ درجه کلوین قرار بگیرند، از اینرو یک سامانه خنک کننده با استفاده از نیتروژن مایع تحت فشار در طول زمان پرواز موشک که بیشینه آن حدود ۹ ثانیه می‌باشد، وظیفه خنک کردن حسگر را به عهده دارد.

 بخش ثابت نگهدارنده موقعیت حسگر
با توجه به اینکه می‌بایست همواره جهت دید حسگر رو به هدف باشد، سامانه ثابت نگهدارنده موقعیت، حسگر را طوری در داخل محفظه نگاه می‌دارد که تکان‌های موشک و حرکات ناگهانی آن دید حسگر را مختل نکند. این سامانه از یک جیمبال، شتاب سنج ها، ژیروسکوپ جرمی چرخشی و موتورهایی برای تصحیح موقعیت حسگر، تشکیل شده‌است. این سامانه را می‌توان به طور کلی یک خلبان خودکار نامید.


 


نمایی باز ازموشک


 

  بخش کنترل رهگیری
این قسمت دارای یک پردازشگر سیگنال دیجیتال می‌باشد که با الگوریتم‌های پردازش تصویر، محل هدفی را که قبل از شلیک توسط کاربر معین شده‌است، از روی تصویر دریافتی از حسگر نور فرو سرخ تشخیص می‌دهد و فرمان لازم را به قسمت کنترل جهت حرکت موشک صادر می‌کند تا جهت حرکت موشک همواره رو به هدف از پیش معین شده بماند. این الگوریتم‌های پردازش تصویر شامل تشخیص الگو و برخی الگوریتم‌های دیگر می‌باشد. ضمنا این بخش، حرکت موشک را بسته به اینکه حالت حمله از بالا یا حمله مستقیم انتخاب شده باشد، تنظیم می‌کند.

استفاده کنندگان
     استرالیا ۹۲ پرتاب کننده
    بحرین ۱۳ پرتاب کننده
     کانادا ۲۰۰ پرتاب کننده
     جمهوری چک ۳ پرتاب کننده و ۱۲ موشک برای استفاده در افغانستان
    ایرلند ۳۶ پرتاب کننده
   اردن ۳۰ پرتاب کننده و ۱۱۰ موشک
    لیتوانی ۴۰ پرتاب کننده
  زلاند نو ۲۴ پرتاب کننده و ۱۲۰ موشک
    نروژ ۱۰۰ پرتاب کننده و ۵۲۶ موشک
     عمان در جولای ۲۰۰۸ شرکت ریتیون قراردادی به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار برای فروش این موشک به عمان و امارات متحده عربی امضا کرد.
     پاکستان
     جمهوری چین وتایوان ۴۰ پرتاب کننده و ۳۶۰ موشک
     امارات متحده عربی
    انگلستان در سال ۲۰۰۳ وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد قصد دارد این موشک را جایگزین موشک‌های میلان و سویینگ فایر کند.
     ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا
     کاربران ناشناس در سال ۲۰۰۳ دولت ایالات متحده اعلام کرد که ۳۶ عدد پرتاب کننده موشک زوبین در عراق گم شده‌است. روزنامه نیویورک تایمز بعدها گزارش داد که ممکن است این تسلیحات در دست گروه‌های تروریستی افتاده باشد.


 


سربازان ایالات متحده درحال راه اندازی موشک


استفاده در بازی‌های رایانه‌ای
موشک زوبین در چند قسمت بازی رایانه‌ای ندای وظیفه ۴ جهت انهدام تانک‌های یک ارتش عربی تحت رهبری فردی به نام ال اسد که در منطقه جغرافیایی کشور عراق و عربستان حکومت می‌کند، توسط تفنگ داران دریایی ایالات متحده آمریکا استفاده شده‌است.

مشخصات
نوع     موشک هدایت شونده ضد زره
 خاستگاه     ایالات متحده آمریکا
تاریخچه خدمت
 خدمت     ۱۹۹۶ تاکنون
جنگ‌ها     جنگ در افغانستان (از سال ۲۰۰۱ تا اکنون)، تهاجم به عراق (از سال ۲۰۰۳ تا اکنون)
تاریخ تولید
طراح     شرکتهای ریتیون و لاکهید مارتین
تاریخ طراحی     ژوئن ۱۹۸۹
سازنده     شرکتهای ریتیون و لاکهید مارتین
قیمت واحد     هر موشک ۸۰،۰۰۰ دلار، بخش فرماندهنده پرتاب قابل استفاده برای شلیک‌های متعدد ۱۲۵،۰۰۰دلار
خصوصیات
وزن     وزن موشک ۱۱٫۸ کیلوگرم، وزن قسمت فرماندهنده پرتاب ۶٫۴ کیلوگرم
طول     طول موشک ۱٫۱ متر، طول لوله پرتاب ۱٫۲ متر
قطر     قطر موشک ۱۲۷ میلیمتر، قطر لوله پرتاب ۱۴۲ میلیمتر
خدمه     ۲ نفر
برد نهایی     ۷۵ تا ۲۵۰۰ متر
کلاهک     خرج با قدرت انفجار بالا ضد تانک، انفجار متمرکز دو مرحله‌ای
موتور         راکت سوخت جامد
سامانه هدایت     پردازش تصویر فرو سرخ


 


سرباز نوروژی همراه باموشکFGM-148 Javelin
 
منبع:http://hawax.blogfa.com                                                                                       
 

موتورهاي سوخت مايع

مقدمه

موتور پيشران مايع، موتوري است كه عمل احتراق شيميايي در آن با استفاده از يك يا چند ماده اكسيدكننده و احياشونده مايع، انجام مي‌پذيرد. مجموعه اين احياشونده (سوخت) و اكسيدكننده، در اصطلاح پيشران ناميده مي‌شوند. اين پيشران به صورت تفكيك‌شده، در مخازني در موشك پرتابگر ذخيره و نگهداري مي‌شود و هنگام روشن شدن راكت، به محفظه احتراق تزريق شده و باعث ايجاد احتراق و توليد نيروي رانش مي‌شود [1]. كنستانتين تسيلكوفسكي روسي، پدر علوم راكتي، اولين كسي بود كه اصول راكت‌هاي پيشران مايع را در كتاب خود تحت عنوان تحقيق و بررسي پيرامون فضاي بين‌سياره‌اي با استفاده از وسايل عكس‌العملي، در سال 1896، مطرح كرد. 

سال‌ها بعد و بر پايه همين تئوري‌ها براي اولين بار رابرت گودارد آمريكايي در 16 مارس 1926، يك راكت سوخت مايع را آزمايش كرد كه توانست طي 5/2 ثانيه پرواز، حدود 40 پا از زمين بلند شود [2،3]. موشك وي2 ارتش آلمان (تصوير2) در جنگ جهاني دوم اولين نمونه عملياتي و كاربردي يك راكت پيشران مايع به عنوان موتور يك موشك بود. سوخت اين راكت ساده، الكل و ماده اكسيدكننده آن، اكسيژن مايع بود [4].
 
 
تصوير 1- اولين موتور راكتي پيشران مايع جهان كه در سال 1926 توسط رابرت گودارد ساخته شد.
 
 


 

یک موشک هیبرید، ویژگی های موشک های سوخت جامد و مایع را همگی در خود دارد و همین امر از نقاط ضعف دو موشک کاسته و برتری هایشان را کنار هم جمع می آورد.


آزمایش یک موشک از نوع موتور هیبریدی / عکس از: ناسا

ساختار یک موشک هیبرید بسیار ساده است. این موشک شامل یک محفظه پرفشار حاوی سوخت مایع، یک دریچه و یک محفظه احتراق است که از سوخت جامد پرشده و نهایتاً یک ابزار جرقه الکتریکی. اساس کار این نوع از موشک ها نیز آزادسازی سوخت مایع از محفظه پرفشار و مخلوط سازی آن با سوخت جامد در محفظه احتراق است. سوخت مایع بعنوان یک اکسیدکننده عمل کرده و در واکنش با سوخت جامد، ایجاد شتاب می کند. سوخت مایع را معمولاً اکسیژن با نیتروژن مایع تشکیل داده است. 


 

انجمن علمی هوافضای دانشگاه علوم و تحقیقات تهران برای اولین بار در کشور برگزار می کند :


 

دوره آموزشی طراحی و ساخت راکت سوخت جامد

 

زمان شروع دوره : مهر 91

 

مکان : دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

 

سر فصل های دوره :


 

      تئوری :

مقدمه ای بر انواع سیستم های پیشرانش

بیان تئوری حاکم بر موشک های سوخت جامد

پارامترهای تاثیر گذار بر عملکرد یک جسم پرنده در سرعت های مافوق صوت

طراحی یک موتور موشک به وسیله تحلیل صفر بعدی جریان گاز

تحلیل زیر سیستم های مورد نیاز در طراحی موشک من جمله ، عایق انواع گرین سیستم آتشزنه بدنه موشک

تحلیل پارامترهای تاثیر گذار در پایداری یک راکت

تحلیل نتایج حاصل از احتراق به کمک نرم افزار  (guipep)

 

      دوره کارگاهی :

آشنایی با انواع روش ساخت سوخت جامد  ساخت سوخت جامد و تست آن

ساخت آتشزنه و تست آن

طراحی و ساخت راکت پی وی سی در صورت صلاحدید ( راکت پروازی )

 

مواد شیمیایی و مصرفی طی دوره مورد نظر توسط مدرس تهیه خواهد شد


دوره فوق برای رده سنی دانشجویان به بالا طراحی شده است . اما امکان حضور سایر علاقه مندان نیز در این دوره ها وجود دارد .سایت انجمن علمی هوافضای علوم و تحقیقات تهران

www.asa-srb.ir

آدرس انجمن هوافضا علوم و تحقیقات تهران

 

نشانی: تهران، میدان پونک، انتهای بزرگراه اشرفی اصفهانی، به سمت حصارک، ضلع جنوبی میدان دانشگاه آزاد، کوچه آفتاب، پلاک 2

 

 

1391 1391
مجله نظامی غول قندهاز Q-5 C_130 نیروی روسیه موشک های هوا به هوا هواپیمای چندمنظوره f4 phantom مقایسه دو هواپیمای f14 tomcat و mig31bm هواپیمای جنگنده سوخو24 ایرانی تصاویر هواپیماهای نظامی ایران همه چیز در مورد میگ 29 سرنوشت اف 16 های ایرانی مشخصات بهترین و گرانترین هواپیماهای دنیا هواپیماهای عراقی در ایران تجهیزات نظامی نیروی دریایی ایران مقایسه سه جنگنده اف 4 / میراژ اف 1 / میگ 23 F_15 K یوروفایتر تایفون
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک